Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Patron

Patron

Patron Marszałek Józef Piłsudski

 

Józef Piłsudski 5 XII 1867 - 12 V 1935

 

Należał do pokolenia polskich patriotów, wychowany w duchu idei Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego. Urodził się w Zułowie na Wileńszczyźnie, w zaborze rosyjskim. Jego ojciec (też Józef) brał udział w powstaniu styczniowym. Zamożnego litewskiego ziemianina spotkały potem represje.

 

Młody Józef po maturze zaczął studiować medycynę w Charkowie. Interesował się wtedy ideologia socjalistyczną. W roku 1887 został zesłany na Sybir za działalność spiskową. Do Wilna wrócił w roku 1892. Nadal pracował w gronie konspiratorów w Polskiej Partii Socjalistycznej, której po roku 1906 nadał charakter radykalny (stworzył własną Frakcję Rewolucyjną i Organizację Bojową). Wojskowe talenty okazały się przydatne, gdy podczas zawieruchy I wojny światowej wszyscy trzej zaborcy byli osłabieni i pojawiła się realna szansa wyzwolenia Polski z długiej niewoli. Piłsudski stworzył Legiony Polskie, walczące w latach 1914-1916 na froncie przeciw Rosji. II listopada 1918 r. objął zwierzchnictwo nad armią polską, a kilka miesięcy później doprowadził do utworzenia rządu Paderewskiego. 20 lutego 1919 r. został naczelnikiem odrodzonego państwa polskiego.

 

Wkrótce niepodległość została zagrożona przez rewolucyjną Rosję. Piłsudski pod Warszawą powstrzymał bolszewicką nawałę; ten „cud nad Wisłą” zadecydował o losach Europy w pierwszej połowie XX wieku.

 

Naczelnik Państwa i Pierwszy Marszałek był rozczarowany sporami rodaków w wymarzonej wolnej Ojczyźnie. W roku 1923 zrzekł się wszelkich funkcji państwowych. Zdecydował się na powrót w obliczu wielkiego kryzysu politycznego. 12 maja 1926 r. przy pomocy wiernych żołnierzy dokonał zamachu stanu. Po przewrocie majowym zmuszony był zdecydowanie rozprawić się z opozycją. Próby porządkowania państwa przerwała śmierć w wyniku choroby nowotworowej 12 maja 1935 r. Pogrzeb Marszałka stał się wielką manifestacją rodaków, doceniających dziejową rolę twórcy wolnej Polski.

 


W 2008 roku Szkoła Podstawowa w Niezabyszewie otrzymała imię Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Data dodania: 2018-04-16 12:50:29
Data edycji: 2018-04-16 12:53:13
Ilość wyświetleń: 267

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Zobacz

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Zobacz

Kalendarz

Z życia klas

Klasy - przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Twój Boks
Dowolna informacja
Przykładowy button