77-132 Niezabyszewo
woj. pomorskie
W dniach 23-27 września 2024 roku uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły wzięli udział w pięciodniowej wycieczce na Lubelszczyznę. Wycieczka finansowana była w ramach nowego programu MEN „Podróże z klasą”. Była to wspaniała okazja, aby zobaczyć jedne z najpiękniejszych miast i miejscowości w Polsce, poznać ich historię, kulturę oraz podziwiać malownicze krajobrazy.
Dzień 1 – Lublin
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Lublina. Po przyjeździe mieliśmy okazję zobaczyć Zamek Lubelski, który zaskoczył nas swoją imponującą architekturą i bogatą historią. Zwiedziliśmy Kaplicę Trójcy Świętej z unikatowymi freskami bizantyjsko-ruskimi. Następnie idąc drogą wiodącą od Zamku Lubelskiego do Bramy Grodzkiej podziwialiśmy malowniczo ulokowana zabudowę Starego Miasta. Bramą Grodzką, nazywaną również Żydowską dostaliśmy się na teren Starego Miasta. Wędrowaliśmy ulicą Grodzką w kierunku Rynku. Zatrzymaliśmy się przy placu po Farze, który jest bardzo dobrym punktem widokowym na Zamek Lubelski wraz z Donżonem i Kaplicą Trójcy Świętej. Odwiedziliśmy również jedną z najstarszych świątyń Lublina, Bazylikę Dominikanów.
Następnie odwiedziliśmy Bramę Krakowską, która stanowi jedno z najważniejszych wejść do Starego Miasta. Spacerowaliśmy po malowniczych uliczkach Starego Miasta, podziwiając jego unikalną architekturę. Na koniec dnia udaliśmy się na kolację i nocleg do Krasnobrodu.
Dzień 2 – Krasnobród, Zwierzyniec
We wtorek rozpoczęliśmy dzień od zwiedzania Kaplicy Świętego Rocha, miejsca o bogatej historii i głębokim znaczeniu religijnym. Kaplica św. Rocha znajduje się w rezerwacie przyrody „Święty Roch” znajdującego się na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego, położonego na Roztoczu Środkowym. Następnie udaliśmy się na spacer po Zwierzyńcu, pięknej, zielonej okolicy. Zobaczyliśmy m. in. zabytkowy Kościół na wyspie p.w. św. Jana Nepomucena. Zawędrowaliśmy do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego, w którym obejrzeliśmy ekspozycję stałą „W krainie jodły, buka i tarpana” . Następnie wzięliśmy udział w wycieczce rowerowej do Florianki, co dostarczyło nam nie tylko rozrywki, ale również okazji do podziwiania pięknych krajobrazów. Po drodze do Florianki odwiedziliśmy Izbę Leśną. Leśniczówka, zwana też Szklarzówką od nazwiska zamieszkałej tu rodziny przeniosła nas do czasów z 1938 roku. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się rowerami do Florianki – czyli ośrodka hodowli konika polskiego. Po powrocie do Krasnobrodu zjedliśmy pyszny obiad, a wieczorem udaliśmy się na spacer do Kapliczki „Na wodzie” jednej z popularniejszych atrakcji Krasnobrodu.
Dzień 3 – Zamość
Środa była dniem, który rozpoczęliśmy udziałem we mszy świętej w Sanktuarium Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie. Po śniadaniu wyruszyliśmy do Zamościa. Miasto to, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zachwyciło nas swoim doskonale zachowanym Starym Miastem, renesansową architekturą oraz malowniczymi uliczkami. Podziwialiśmy Ratusz, rynek oraz liczne zabytkowe kamienice. Zjedliśmy cebularze. Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych informacji o historii Zamościa, nazywanego „perłą renesansu”. Atrakcją zwiedzania Zamościa był spacer po murach miejskich i Bastionie VII. Nasz kolega, Karol osobiście zapalił lont jednej z armat i otrzymał dyplom puszkarza. Historię obronności miasta poznawaliśmy również w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Na multimedialnym seansie 3D w dawnej Prochowni obejrzeliśmy wszystkie wojny i potyczki, jakie miały miejsce w Zamościu. Po powrocie do Krasnobrodu zjedliśmy obiad w Domu Pielgrzyma, a wieczorem spotkaliśmy się przy ognisku na wspólnym pieczeniu kiełbasek.
Dzień 4 – Kazimierz Dolny
Czwartego dnia wycieczki odwiedziliśmy Kazimierz Dolny, jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce. Odwiedziliśmy Kościół Farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja - zabytkowy kościół z cennymi organami. Zwiedzaliśmy ruiny zamku z widokiem na Wisłę oraz weszliśmy na basztę, z której rozciąga się malownicza panorama okolicy. Następnie udaliśmy się na krótki spacer na Górę Trzech Krzyży - wzgórze, z którego roztacza się widok na Kazimierz Dolny i dolinę Wisły. Po zejściu ze wzgórza spacerowaliśmy po Rynku, podziwialiśmy renesansowe kamienice słynące z bogatych dekoracji i fasad. Zakupiliśmy pamiątki i zjedliśmy słynne kazimierskie koguty. Następnie udaliśmy się do muzeum, gdzie obejrzeliśmy wystawę fotografii i prezentację na temat historii Kazimierza Dolnego. Udaliśmy się na posiłek do Gościńca Basia w Kazimierzu Dolnym. Na zakończenie dnia udaliśmy się na spacer z pochodniami. Był to wyjątkowy dzień pełen pięknych widoków i wspaniałej atmosfery.
Dzień 5 – Puławy
Ostatniego dnia naszej wycieczki udaliśmy się do Puław, gdzie odwiedziliśmy Pałac Czartoryskich oraz otaczające go ogrody. Mieliśmy okazję pospacerować po rozległym parku i podziwiać różnorodność roślin oraz architekturę pałacową. Był to idealny sposób na zakończenie naszej podróży, pozwalający nam na chwilę relaksu po pełnych wrażeń dniach zwiedzania.
Podczas całej wycieczki dopisywała nam piękna wrześniowa pogoda. Wycieczka była pełna niezapomnianych chwil, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Dzięki niej mieliśmy okazję poznać nie tylko historię i kulturę odwiedzanych miejsc, ale również spędzić wspólnie czas na świeżym powietrzu, biorąc udział w różnych aktywnościach.
77-132 Niezabyszewo
woj. pomorskie